معنی و مفهوم چراغ های هشدار خودرو

معنی و مفهوم چراغ های هشدار پشت آمپر فرمان خودرو
۱۳۹۸-۰۲-۲۲
چه لاستیکی برای فصل تابستان مناسب می باشد؟
۱۳۹۸-۰۳-۰۵

معنی و مفهوم چراغ های هشدار پشت آمپر خودرو

آیا تا به حال فکر کرده اید علامتهای هشدار پشت آمپر فرمان شما به چه معناست؟ مثلا زمانی که ترمز دست ماشین شما پایین نباشد چه آمپری روشن می شود؟ تا به حال به این نکات توجه کرده اید؟ ما در اینجا میخواهیم تا شما را با بخشی از این علائم مهم آشنا سازیم.
چراغ اخطار بالا بودن ترمز دست ، در این حالت یا ترمز دست بطور کامل پایین قرار ندارد یا مشکل از پدال ترمز است. (Handbrake Warning)

این چراغ وقتی روشن شود به شما خواهد گفت چراغ نوربالای جلو فعال می باشد. در حالت نوربالای اتوماتیک بر اساس فضای اطراف خودروی شما خودرو تصمیم می‌گیرد نور بالاروشن باشند یا خاموش این امکان وجود دارد حتی این چراغ در روز نیز روشن باشد.
چراغ نمایش روشن بودن چراغ های نور بالا چراغ مربوط به نور بالاست. اگر این چراغ به صورت مکرر و پشت سر هم روشن بماند. یا بدرخشد در حالی که نور بالای خودروی شما فعال نباشد. احتمال به وجود آمدن مشکل در سیستم خودرو وجود دارد.( Main Beam Headlights)
چراغ اعلام روشن بودن چراغ های جلو این چراغ برعکس چراغ قبلی مربوط به چراغ نورپایین می باشد. و نشان‌دهنده روشن بودن چراغ‌های نورپایین می‌باشد. معمولاً رنگ آن سبز، زرد یا حتی قرمز است، اما هیچ ‌وقت به رنگ آبی نیست، چون رنگ آبی مربوط به چراغ‌های نوربالا می‌باشد. ( Dipped Beam Headlights)
چراغ هشدار سیستم تعلیق این چراغ مربوط به تنظیم خودکار ارتفاع یا ارتفاع قابل تنظیم سیستم تعلیق می باشد. زمانی که سیستم در حال ارتفاع گرفتن یا پایین آمدن است چشمک میزند. اگر به‌طور مداوم چشمک بزند به معنی مشکل‌دار بودن سیستم تعلیق است . (Air Suspension Warning)
این چراغ نشان از فعال بودن سیستم کروز کنترل انطباقی می‌باشد. اگر با غیرفعال کردنش چراغ همچنان روشن باشد، مشکلی در سیستم کروز کنترل انطباقی وجود دارد.
سیستم کروز کنترلی چیست ؟ کروز کنترل تطبیقی درواقع یک کروز کنترل هوشمند است که می‌تواند هنگام نزدیک شدن به خودرو جلویی به‌صورت خودکار سرعت را کم می‌کند و با ماشین مقابل همگام گردد.
چراغ اعلام خطا در عملکرد ABS ، چراغ ABS در برخی خودروها نشان فعال بودن سیستم ضد قفل ترمزها می‌باشد. اگر همچنان روشن بماند، به احتمال زیاد یک عیب در سیستم ABS وجود دارد. (ABS Warning)
چراغ اخطار دمای بالای موتور می باشد ، که معمولاً نشان دهنده وجود مشکلی در سیستم خنک کننده موتور خودرو است ، این علامت نشان دهنده کم بودن آب رادیاتور خودرو می باشد و باید به محض دیدن آن توقف کرد زیرا ممکن است به خودرو آسیب جدی وارد کند. (Temperature Warning)
علامتی که در آن خودرو و یک کلاهک پمپ بنزین خودرو مشخص است، این چراغ هشدار به معنی نبود یا گم شدن کلاهک پمپ بنزین می‌باشد. کلاهک بنزین نیاز به قرار گیری سرجایش دارد تا بتواند استاندارد های آلایندگی را به درستی پاس کند.
چراغ چک موتور ممکن است به دلایل متفاوتی روشن شود که از جمله می توان به تعویض سنسور اکسیژن، سنسور مپ و شمع ‌ها یا وایرها اشاره کرد که البته با یک دیاگ ساده می‌توان علت دقیق آن را فهمید.
چراغ ایراد در سیستم فرمان هیدرولیک چراغ هشدار فرمان در فرمان‌های هیدرولیکی به دلیل کم شدن روغن روشن می شود.اما در شرایط مشابه در فرمان های برقی باید به نمایندگی مراجعه کنید. (Power Steering Warning Light)
چراغ هشدار ترمز پارک ، چراغ هشدار سیستم ترمز به معنی وجود یک مشکل در سیستم ترمز خودرو است. که از جمله می توان به بالا بودن ترمز دستی یا کاهش فشار سیستم ترمز اشاره کرد. (Parking Brake Light )
چراغ کم بودن سطح آب شیشه شوراین علامت به معنی کم بودن میزان آب مخزن شیشه‌ شوراست که باید آن را دوباره پر کنید. (Washer Fluid Low)
این علامت فشار باد لاستیک‌های خودرو را که به میزان استاندارد نیستند، هشدار می دهد که در اسرع وقت باید رفع شود.
چراغ هشدار خارج شدن از مسیر جاده این علامت هشدار خارج شدن از مسیر جاده را نشان می دهد که گاهی ممکن است روشن شدن چراغ آن به معنای وجود مشکلی در این سیستم باشد. (Lane Departure Warning)
این چراغ معمولا هشدار غیرفعال بودن سیستم کنترل پایداری خودرو در مسیر مستقیم را نشان می دهد که در صورت روشن بودن آن خودرو در تلاش است تا چرخ‌ها چسبندگی بهتری با جاده داشته باشند.
چراغ اعلام روشن بودن راهنما (فلشر) (Direction Indicators)
چراغ هشدار یخ زدگی جاده (Frost Warning)
چراغ هشدار نبودن کلید در اتومبیل (Key Not In Vehicle )

چراغ اعلام باز بودن صندوق عقب (Boot Open)