معنی و مفهوم چراغ های هشدار پشت آمپر فرمان خودرو

لاستیک های مناسب فصل زمستان
۱۳۹۸-۰۲-۲۱
معنی و مفهوم چراغ های هشدار خودرو
۱۳۹۸-۰۲-۲۴

معنی و مفهوم چراغ های هشدار پشت آمپر فرمان خودرو

آیا تا به حال فکر کرده اید علامتهای هشدار پشت آمپر فرمان شما به چه معناست؟ مثلا زمانی که ترمز دست ماشین شما پایین نباشد چه آمپری روشن می شود؟ تا به حال به این نکات توجه کرده اید؟ ما در اینجا میخواهیم تا شما را با بخشی از این علائم مهم آشنا سازیم.
اگر این چراغ به حالت هشدار روشن شد. یعنی روغن موتور خودرو شما کم شده است. که باید خیلی سریع پر شود. و اگر چراغ هشدار روغن موتور به حالت چشمک زن قرار گیرد. یعنی هشدار جدی ، روغن موتور خودرو شما در بحران به سر می برد. و سریعا باید پر شود. البته می تواند دلیل دیگری هم داشته باشد که آن مربوط به عدم وجود فشار روغن موتور به میزان کافی می باشد. ( Oil Pressure Low )
این چراغ به معنای از کار افتادن یا تغییر یا جایگزین کردن مبدل کاتالیزوری یا چراغ هشدار پر شدن کاتالیست می باشد. کاتالیست چیست؟ کاتالیست قطعه‌ای است که در مسیر خروج دود از اگزوز نصب می‌شود تا میزان آلایندگی خودرو را کاهش دهد. (Catalytic Converter Warning)
این چراغ هشدار به معنای از کار افتادگی یکی از چراغ های خارجی اتومبیل می باشد. یکی از چراغ بیرونی خودروی شما. می‌تواند هر کدام باشد. شاید سوخته یا مشکل الکتریکی برای آن‌ها پیش آمده باشد. (Exterior Light Fault)
این چراغ هشدار مربوط به لنت ترمز خودرو شما می باشد اگر این چراغ به مدت طولانی روشن ماند آن را جدی بگیرید ، نشان‌دهنده این است که لنت‌های ترمز خودروی‌تان آسیب‌دیده است و احتمال زیاد نیاز به جایگزین دارد. (Brake Pad Warning)
لنت ترمز چیست ؟ لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز خودروشما می باشد که با به وجود آوردن اصطکاک با دیسک یاکاسه ترمز باعث شتاب منفی در خودرو می‌شود.
چراغ هشدار ترمز ها ، برای چراغ های ترمز مشکلی پیش آمده است که احتمالا چراغ ‌های ترمز خودرو ازکار افتاده یا سوخته است. (Brake Lights Warning)
این چراغ هشدار مربوط به اعلام خطا در دینام یعنی ضعیف بودن باطری خودرو می باشد.
البته به این نکته هم توجه کنید ، زمانی که سوئیچ خودرو باز باشد این چراغ روشن می شود. این به آن معنی است که تمام تجهیزات جانبی خودرو از برق باتری دارند استفاده می‌کنند و اما اگر در حال روشن بودن خودرو همچنان روشن باشد دراین زمان باید به آن شک کنید چون به معنای مشکل در سیستم برق ‌رسانی یا مشکلی در باتری خودرو شما می باشد. (Battery / Alternator Warning)
چراغ ایراد در سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو شما خواهد بود. اگر این علامت روشن باشد به این معنی است که سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو دارای نقصی می‌باشد.(Automatic Gearbox Warning)
گیربکس یا جعبه دنده چیست ؟ انتقال دور موتور با نسبت های گوناگون و رساندن آن به خطوط انتقال و میل گاردان در خودروهای دیفرانسیل عقب یا مستقیماً به دیفرانسیل در خودروهای دیفرانسیل جلو است.
این چراغ هشدار مربوط به عملکرد کیسه هوا می باشد ، این چراغ اخطار کیسه‌های هوا می‌باشد. اگر این چراغ به‌طور مداوم روشن بماند به معنی مشکی در سیستم کیسه هوا خودرو می‌باشد و باید به‌زودی به مکانیک مراجع کنید. (Airbag Warning)
چراغ اعلام وضعیت سیستم تعلیق این چراغ اخطار مربوط به سیستم تعلیق‌های قابل تنظیم است. اگر به‌صورت مرتب این چراغ در حال درخشش باشد به معنی ایرادی در سیستم تعلیق می‌باشد. (Suspension Dampers)
سیستم تعلیق چیست ؟ سیستم تعلیق یا فنربندی قسمتی از خودرو می باشد که باعث می‌شود نوسانات حاصل از حرکت خودرو بر روی سطوح ناهموار به جِرم معلق که شامل اتاق، شاسی، متعلقات و سرنشینان وارد نشود. در سیستم تعلیق خودرو همیشه دو مقوله مورد بحث بوده: یکی کیفیت سواری دادن و دیگری قابلیت هدایت و کنترل، که این دو مرتباً در تضاد با یکدیگرند. به عبارت دیگر، بهبود یکی باعث بروز اشکال در دیگری می‌شود.
چراغ مه شکن عقب ، این علامت به معنی روشن بودن چراغ‌های مه شکن عقب می‌باشد.( Fog Light – Rear)
چراغ مه شکن جلو زمانی که چراغ‌های مه شکن جلو فعال باشد روشن می‌شود. ( Fog Light – Front)
چراغ های مه شکن جلو و عقب خودرو چراغ هایی هستند که مخصوصا در شب های با دید کم شرایط آب‌ و هوای مانند مه، باران و برف بسیار نیاز می باشند تا خودروهایی که از عقب در حال نزدیک شدن هستند از فاصله خودشان با پشت خودرو شما مطلع شوند. در بسیاری از کشور های جهان داشتن چراغ مه شکن امری ضروری است جهت ایمنی وکاهش تصادف جاده ایی در مه شدید که باید حتما همه خودروها رعایت کنند در غیر این صورت جریمه خواهند شد.
(Fog Light – Front)