چگونه متوجه خرابی برف پاک کن خودروی خود شویم؟

نارضایتی مردم از طرح ترافیک جدید
۱۳۹۸-۰۴-۱۶
دلیل سخت جا رفتن دنده اتومبیل
۱۳۹۸-۰۴-۲۳

چگونه متوجه سلامت یا خرابی شیشه شور و برف پاک کن خودروی خود شویم؟

اول از همه به پمپ شیشه شوی می پردازیم. پمپ شیشه شوی چیست و وظیفه آن چه می باشد؟ این پمپ یک وسیله کوچک درقسمت موتور خودرو می باشد که با روشن شدن وزدن دکمه آن شوینده از مخزن کشیده شده و به شیشه جلوی خودروی شما اسپری می شود. در مرور زمانی  این پمپ به تدریج خراب خواهد شد. دلایل اصلی خرابی این پمپ می تواند وجود نشتی در لوله ها، گرفتگی نازل ها و یا خرابی خود پمپ از عمده ترین دلایل عملکرد نامناسب و عدم اسپری آب به روی شیشه باشند. و زمانی که سیستم شستشوی شیشه جلو خودرو دچار مشکل شود، مایع شوینده به نازل های شستشو ارسال نمی شود و خودروی شما قادر نخواهد بود مایع شستشو را بر روی شیشه جلو اسپری کند. در نتیجه، دید شما کاهش خواهد یافت.
ما در اینجا می خواهیم به چند مورد از مشکلات موجود در برف پاک کن خودرو بپردازیم.
برف‌پاک‌کن به‌درستی کار نمی‌کند و موتور صدای غیر عادی می دهد.
زمانی که متوجه میشوید برف پاک کن خودروی شما کند عمل می کند یا این حالت همراه می باشد با صدای غیرعادی موتور خودرو، مشکل موجود و دلیل آن شل‌شدن پایه‌های موتور برف‌پاک‌کن می باشد. موتور برف‌پاک‌کن برای حرکت‌دادن صحیح تیغه‌ها، از پایه‌های خود به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند. صدای غیرعادی موتور برف‌پاک‌کن می‌تواند نشانه گیر مکانیکی و یا به خرابی زغال‌ها مربوط باشد.
زمانی که تیغه‌ها با صدای ناهنجاری ‌روی شیشه کشیده می‌شوند
صدای بلند و غیر‌عادی کشیده‌شدن تیغه بر سطح شیشه نشانه قدیمی شدن و تمام شدن عمر لاستیک تیغه برف پاکن می باشد. زمانی لاستیک ها زودتر خراب خواهند شد که شما از مایع شیشه‌شوی مناسبی برایبرف پاکن استفاده نکنید و یا شیشه برای مدت زیادی تمیز نشده و دارای مقدار زیادی آلودگی باشد. مثلا آلودگی مربوط به شیره درخت نمونه ای از این اتفاق می باشد. و همچنین زمانی که سطح آن خشک باشد و از برف پاکن استفاده شود. باید در نظر داشت که به غیر از شرایط بارندگی، هرگز بدون استفاده از شیشه‌شور برف‌پاک‌کن را روشن نکنید چرا که عمر تیغه‌ها بسیار کاهش یافته و خطر خراشیدگی سطح شیشه نیز وجود دارد. گاهی مغزی فلزی نگهدارنده لاستیک تیغه نیز از جای خود بیرون می‌زند و به سطح شیشه خراشیده می‌شود. در صورت مشاهده این موضوع ، قبل از آنکه به شیشه آسیب جدی وارد شود ، تیغه را تعویض کنید .
برف‌پاک‌کن کار نمی‌کند. 
زمانی که متوجه می شوید برف پاک کن خودوری شما کار نمی کند. در این حالت شما اول باید فیوز تغذیه دسته راهنما و برف پاک کن و موتور برف پاک کن را چک کنید. همچنین امکان دارد مدار تایمر یا زغال موتور برف پاک کن یا اتصال بدنه قطع شده باشد.  نکته قابل توجه این می باشد که خودروهایی که BCM دارند ، ایرادات با کمک دستگاه دیاگ می‌تواند چک شود. خرابی مدار تایمر، قطع ارتباط رشته سیم در مسیر، شل‌شدن اتصال بدنه‌ها و یا خرابی کنتاکت‌های خود دسته برف‌پاک‌کن نیز این معضل را ایجاد می‌کند.
دلایل مهم که همیشه باید به آن ها توجه داشته باشید. 
پیچ‌ پایه‌های موتوربرف پاک‌کن همواره باید محکم باشد.
تیغه‌ها تنها هنگام مرطوب بودن سطح شیشه مجاز به حرکت هستند.
حالات مختلف عملکرد نادرست تیغه‌ها که نشانه پایان عمر مفید آنهاست.
منبع : farmooon.com