دلیل سخت جا رفتن دنده اتومبیل

چگونه متوجه خرابی برف پاک کن خودروی خود شویم؟
۱۳۹۸-۰۴-۱۹
برای امنیت خودرو خود چه کارهایی باید انجام دهیم؟
۱۳۹۸-۰۵-۰۹

دلیل سخت جا رفتن دنده اتومبیل شما چیست ؟

به وجود آمدن مشکل در بخش اصلی خودرو یا سیستم انتقال قدرت در هر بخش آن می تواند مشکلات زیادی برای بخش های دیگر اتومبیل ما ایجاد کند. به همین جهت عملکرد مطلوب سیستم انتقال قدرت به موارد زیادی وابسته است. یکی از بخش های مهم که می تواند بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده باشد مربوط به دنده ها خواهد بود. سخت جا رفتن دنده یا درست جا نرفتن دنده های اتومبیل می تواند خطرات جدی در پی داشته باشد.
1 . کمبود واسکازین گیربکس
اول از همه یک توضیح در مورد واسکازین خواهم داد : واسکازین یا روغن جعبه‌دنده روانسازی است که برای روان‌کاری قطعات متحرک موجود در جعبه‌دنده (گیربکس)، دیفرانسیل و جعبه‌فرمان خودرو استفاده می گردد. این روانساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی دارد . واسکازین اولین چیزی می باشد که باید چک شود. چون کمبود آن می‌تواند تأثیر مخربی روی سیستم انتقال داشته باشد و عملکرد آن را دچار مشکل کند. پس حواستان به واسکازین گیربکس اتومبیل خود باشد.
2. مناسب نبودن کیفیت و غلظت واسکازین
واسکازین یا روغن جعبه‌دنده روانساز ، باید متناسب با استاندارد سفارش شده از طرف شرکت باشد و از ریختن واسکازین‌های نامناسب و بی کیفیت حتما خودداری شود. حتما باید مورد تایید شرکت تولیدکننده اتومبیل شما باشد. همچنین اگر کیلومتر کارکرد اتومبیل شما زیاد باشد و واسکازین برای مدتی طولانی عوض نشده باشد، بهتر خواهد بود در اولین فرصت واسکازین را تعویض کنید. چون مطمئنا دیگر آن کیفیت مطلوب را نخواهد داشت و باعث آسیب به اجزای سیستم انتقال قدرت و بروز مشکل در تعویض دنده اتومبیل شما خواهد شد.
3. استهلاک در سیستم کلاچ
خرابی و مستهلک بودن اجزا مجموعه کلاچ یعنی دیسک، صفحه و سیم کلاچ می‌تواند در عملکرد تعویض دنده اختلال ایجاد کند. مثلاً ممکن است هنگامی که اتومبیل خاموش است دنده به راحتی جا برود ولی هنگامی که ماشین را روشن می‌کنید دنده‌ها دیگربه راحتی جا نمیرود. این مشکل به‌خاطر ایراد در مجموعه کلاچ اتومبیل شما است. اگر هنگام تعویض دنده (در همه دنده‌ها ) صدایی شبیه به قرچ می‌شنوید به‌خاطر عملکرد بد سیستم کلاچ و احتمالا رگلاژ نبودن سیم کلاچ است.
رگلاژ : نظم و ترتیب دادن حرکت و چرخ و پره های ماشین
4. استهلاک در دنده‌های برنجی و غلاف کشویی
برخی زمان ها امکان دارد وقتی شما دنده را جا زده و شروع به حرکت کرده اید. بعد از طی زمان امکان دارد دنده اتومبیل گاهی اوقات ممکن است حتی زمانی که فشاری روی گیربکس نیست دنده از جای خودش خارج شود و به‌حالت خلاص درآید. این مشکل ممکن است در هر کدام از دنده‌ها خودش را نشان دهد و عمدتاً به دلیل اشکالات گیربکس اعم از ساییدگی زیاد غلاف کشویی و یا ساییدگی خود دنده به وجود می‌آید. اگر گیربکس را به‌تازگی تعمیر کرده‌اید احتمالا تعمیرکار در نصب گیربکس دچار اشتباه شده و آن را به درستی نصب نکرده و باید دوباره این کار با دقت انجام شود.
گیربکس چیست؟ یکی از اصلی ترین اجزای وسایل نقلیه می باشد. ارزش آن به قدری است که شاید بتوانیم با موتور در یک جایگاه قرار گیرد. دو دلیل برای اهمیت بالای گیربکس وجود دارد، اول آنکه هر موتوری دور محدودی دارد و بیشتر از آن نمی تواند کار کند و نکته دوم گشتاور معینی است که هر موتور با حداکثر دور خود می تواند تولید کند.